US Youth Soccer Far West Regional Championships


riv-newlogo-86x150 Each year's US Youth Soccer New Mexico Open State Cup is the first step in the annual US Youth Soccer National Championship Series for New Mexico teams. The NM State Cup selects the best teams in 14 age/gender groups U-13 through U-19 (plus any wild card slots we may draw) to represent NM at the US Youth Soccer Far West Regional Championships. For additional information on the annual Regional Championships, and for the latest results during the tournament, please see the Far West Regionals page of the Region IV web site.
fwr15-logo-100x113

Upcoming Regional tournaments:
June 22-28, 2015:  Idaho Youth Soccer Association, Boise, ID

June 20-26, 2016:  Idaho Youth Soccer Association, Boise, ID



Follow all the US Youth Soccer Far West Regional Championships scores and standings on the Region IV web site.

See all the Region IV Tournament news on the National Championship Series section of the US Youth Soccer National Championships web site.


NM opponents and results for 2015 Far West Regional Championships:


U-13 Boys
Jun 22: Westside Timbers 01 Copa (OR) 2  vs NM Rush 02 (NM) 2 
Jun 23: NM Rush 02 (NM) 0  vs Total Futbol Academy (CA-S) 0
Jun 24: BNSC Galaxy (ID) 2  vs NM Rush 02 (NM) 6
Quarterfinals Jun 26: NM Rush 02 (NM) 3  vs PacNW Maroon (WA) 5 

U-13 Girls
Jun 22: Elite FC Phasers 02 (NM) 0  vs So Cal Blues Baker (CA-S) 10
Jun 23: Capital FC Timbers 2001 Red (OR) 2  vs   Elite FC Phasers 02 (NM)  0
Jun 24: Elite FC Phasers 02 (NM) 1  vs Heat FC 02 RM (NV) 5

U-14 Boys
Jun 22: Rio Rapids SC 01 (NM) 2  vs Westside Timbers SC 00 Copa (OR) 1
Jun 23: Rio Rapids SC 01 (NM) 3  vs Heat FC 01 (NV) 0  
Jun 24: Bay City SC 00 (CA-N) 1  vs Rio Rapids SC 01 (NM) 3
Quarterfinals Jun 26: Rio Rapids SC 01 (NM) 3  vs FC Alliance 00A (WA) 1 
Semifinals June 27: Rio Rapids SC 01 (NM) 1  vs Sparta 01 JK (UT) 3 

U-14 Girls
Jun 22: Rush 01 (HI) 3  vs Rio Rapids SC 01 Riot (NM) 1
Jun 23: Rio Rapids SC 01 Riot (NM) 2  vs Eastside FC 00 Red (WA) 1
Jun 24: Central Valley Magic 00 Red (CA-N) 1  vs Rio Rapids SC 01 Riot (NM) 2
Quarterfinals Jun 26: Legends FC Gold (CA-S) 3  vs Rio Rapids SC 01 Riot (NM) 0

U-15 Boys
Jun 22: Rio Rapids SC 00 (NM) 1  vs Real Colorado National 99/00 (CO) 1 
Jun 23: Rio Rapids SC 00 (NM) 6  vs Missoula Strikers Black PR (MT) 0
Jun 24: Capital FC Timbers 99 Red (OR) 1  vs Rio Rapids SC 00 (NM) 2
Quarterfinals Jun 26: Rio Rapids SC 00 (NM) 3  vs SC Del Sol Leebrook White (AZ) 0 
Semifinals June 27: Rio Rapids SC 00 (NM) 2  vs Surf Aguilar (CA-S) 3 (PK)

U-15 Girls
Jun 22: La Roca Premier PO (UT) 7  vs NM Rush SC 00 (NM) 1
Jun 23: NM Rush SC 00 (NM) 0  vs Carlsbad Elite 99 (CA-S) 0
Jun 24: ISC Gunners 99A (WA) 0  vs NM Rush SC 00 (NM) 4  

U-16 Boys
Jun 22: Rio Rapids SC 99 (NM) 0  vs Washington Rush (WA) 0
Jun 23: West Coast Wyss (CA-S) 1  vs Rio Rapids SC 99 (NM) 0
Jun 24: Rio Rapids SC 99 (NM) 4  vs Real Colorado National 99/98 (CO) 2  
Quarterfinals Jun 26: Albion SC Garton (CA-S) 2  vs Rio Rapids SC 99 (NM) 1 

U-16 Girls
Jun 22: Rio Rapids C 98 (NM) 0  vs Arsenal FC S Bowers (CA-S) 3
Jun 23: Beach FC 98 Academy (CA-S) 3  vs Rio Rapids SC 99 (NM) 1
Jun 24: Rio Rapids SC 99 (NM) 3  vs AZSC Thunder 99 Johnson (AZ) 3  

U-17 Boys
Jun 22: Mustang Barcelona (CA-N) 3  vs NM Rush 98 (NM) 1 
Jun 23: NM Rush 98 (NM) 2  vs DMS 11 Academy (CA-S) 5
Jun 24: Scottsdale Soccer 98 Burke (AZ) 1  vs NM Rush 98 (NM) 2  

U-17 Girls
Jun 22: NM Rush 98 (NM) 1  vs La Roca Premier (UT) 6
Jun 23: Capital FC Timbers 97 Red (OR) 0  vs NM Rush 98 (NM) 4
Jun 24: NM Rush 98 (NM) 8  vs Rush 98 (HI) 0
Quarterfinals Jun 26: 98 Celtic FC Premier (UT) 8  vs NM Rush 98 (NM) 0
 
U-18 Boys
Jun 22: Utah FC 97 MA (UT) 1  vs Rio Rapids SC 97 (NM) 3
Jun 23: Arsenal 97 Premier Teal Boys (AZ) 1  vs Rio Rapids SC 97 (NM) 0
Jun 24: Rio Rapids SC 97 (NM) 1  vs Albion SC White South (CA-S) 2  

U-18 Girls
Jun 22: Players 97 Elite (NV) 1  vs NM Rush 97 (NM-WC) 2
Jun 23: La Roca PO (UT) 0  vs Rio Rapids SC 97 (NM) 3
Jun 24: Rogue Valley Timbers 96 Red (OR) 0  vs NM Rush 97 (NM-WC) 3
Jun 24: Rio Rapids SC 97 (NM) 0  vs Inland Empire Surf 96 Koolman (CA-S) 0
Quarterfinals Jun 26: NM Rush 97 (NM-WC) 1  vs BNSC Premier (ID) 2
Quarterfinals Jun 26: Rio Rapids SC 97 (NM) 2  vs Santa Clara Sporting 96 Green (CA-N) 1 
Semifinals Jun 27: BNSC Premier (ID)   vs Rio Rapids SC 97 (NM) 
Finals Jun 28: La Roca PO (UT) 3  vs Rio Rapids SC 97 (NM) 2

U-19 Boys
Jun 22: Rio Rapids SC 96 Reds (NM) 1  vs BNSC Premier (ID) 0
Jun 23: Rio Rapids SC 96 Reds (NM) 0  vs Santa Barbara SC White (CA-S) 1
Jun 24: Santa Clara Sporting 95 Green 1  vs Rio Rapids SC 96 Reds (NM) 1

U-19 Girls
Withdrawn


  • The 2015 NM Qualifiers and select wild card teams which will represent New Mexico at the 2015 US Youth Soccer Far West Regional Championships in Boise, ID, on June 22-28, 2015, are listed below:
    • U-13 Boys:  NM Rush 02 Boys (Tigers)
    • U-13 Girls:  Elite FC Phasers
    • U-14 Boys:  Rio Rapids SC 01 Boys 
    • U-14 Girls:  Rio Rapids SC Riot
    • U-15 Boys:  Rio Rapids SC 00 Boys 
    • U-15 Girls:  NM Rush 00 Girls 
    • U-16 Boys:  Rio Rapids SC 99 Boys
    • U-16 Girls:  Rio Rapids SC 99 Girls
    • U-17 Boys:  NM Rush 98 Boys
    • U-17 Girls:   NM Rush 98 Girls 
    • U-18 Boys:  Rio Rapids SC 97 Boys
    • U-18 Girls:   Rio Rapids SC 97 Girls
    • U-18 Girls (Wild Card):  NM Rush 97 Girls
    • U-19 Boys:   Rio Rapids SC 96 Boys
    • U-19 Girls:   NM Rush 96 Girls (Withdrawn)
    • 2015 Far West Regionals wildcard matrix (TBA)